"Az arany ló gyermekei"

„Az Arany ló gyermekei“ címmel meseíró pályázatot hirdettek 77 magyar történelmi témában a Kárpát-medence magyar tanítási nyelvű alapiskolák felső tagozatos diákjai részére. A pályázat tárgya a következő volt: 2020 a nemzeti összetartozás éve, ezért méltónak tekinthető egy különleges mesekönyv megjelentetése, amelyet közös erővel hoznak létre a magyar tannyelvű iskolák tanulói. A kiadványt, Kertai Zalán festőművész illusztrációi, festményei fogják díszíteni, a mesekönyv tartalma a beérkező munkákból lesz összeállítva.
Hajdú-Bihar megyében a diákok a következő három témakör közül választhattak: Bocskai István, Görgey Artúr vagy János vitéz (Horvát János). Iskolánkból három diák munkáját küldtük tovább és Simon Petra 6. a osztályos tanuló meséjét beválogatták a legjobb alkotások közé.
Minden sikeres pályázónak a saját neve alatt jelenik meg a könyvben a meséje, valamint ezek a tanulók ajándék könyvjutalomban részesülnek a megjelent közös alkotásból.
Gratulálunk, Petra!

Görgey Artúr és a sárkánykirály

1849. április 26-án egy gyönyörű tavaszi napra ébredt Görgey Artúr, az újonnan kinevezett, magabiztos honvédtábornok és csapata. Ám ez a nap a magyaroknak nem is volt olyan csodálatos.

Ezen a reggelen vívták ugyanis a komáromi-szőnyi ütközetet, melyben a magyarok a Habsburg Birodalom ellen harcoltak. A csatát megelőző éjjel, Görgey Artúr parancsnok különös álmot látott. Megálmodta, hogy a csatában a habsburgok sokkal többen lesznek, de ha kitartóan küzdenek, segítségükre siet majd a sárkányok királya, aki olyan természetfeletti erővel bír, amit egy közülünk való ember el sem tud képzelni. Ám addig a sárkány nem lép közbe, míg a magyarok meg nem mutatják neki, hogy méltóak a sárkánykirály segítségére. Ezt úgy tudják majd bebizonyítani, hogy Görgey Artúr parancsnoknak fel kell ugrani a fenevad hátára, és repülnie kell vele három kört a habsburgok felett, és ekkor majd csodák csodájára, történni fog valami különleges.

Artúr parancsnokot nem hagyta nyugodni az éjjeli látomás. Az álomból felkelve azon gondolkozott, hogy a sárkánykirály létezik-e, és valóban a segítségükre sietne-e? Ha létezik és segít, vajon mégis, hogy tudna ő felülni a hátára? Túl sok ideje nem volt ezen morfondírozni, mivel indulni kellett a harcba. Felvette hát a páncélruháját, megfogta az aranykardját, és elindult a csatatér felé. Odaállt csapata élére, és mikor megszólalt a hatalmas, eget rengető trombitaszó, támadást kiáltott a csapatának, majd közösen elindultak az ellenfél felé. Minden úgy történt, ahogy az álomban látta! A habsburgok valóban sokkal erősebbek voltak, és sokkal többen is voltak az ő seregénél. Mind tetőtől -talpig páncélba öltözve! Artúr parancsnok egyre csak biztatta a katonáit, abban reménykedve, hogy mégis válóra válik az álma és a sárkány észreveszi katonái bátor helytállását, és talán a segítségükre siet. Az ellenfél egyre gyorsabban közeledett a vár felé, csak harcoltak, és harcoltak! Már majdnem győztek, mikor felragyogott az ég alja, és a közeli hegy mögül előrepült az álomban látott hatalmas sárkány. A szivárvány összes színe látható volt rajta. Ő volt a világ legeslegszebb teremtménye. Görgey Artúr parancsnok egy percig sem gondolkozott, egy hirtelen ugrással felpattant a hatalmas lény hátára, az pedig felröppent az égbe, olyan magasra, hogy a földről alig lehetett őket látni. Aztán lejjebb ereszkedtek, háromszor körberepültek a habsburgok feje fölött, negyedjére az összes ellenség a földre hullt. Volt nagy örvendezés a várban! A lakosok nagyon örültek a győzelemnek! Mindenki Görgey Artúr parancsnok hősies bátorságát magasztalta.

Egy legenda azóta is úgy tartja, hogy valahol, Magyarország erdőiben ott él ez a rejtélyes sárkány. Nem láthatja akárki, csak az arra méltó ember találkozhat vele. Sokan próbálkoztak már, de a mai napig senki sem járt sikerrel. Ha nem hiszed, járj utána!

Simon Petra 6. a